[FIDES] Kursy e-learningowe Federacji Bibliotek Cyfrowych

Jerzy Witczak witczak w pwt.wroc.pl
Czw, 11 Paź 2012, 17:41:31 CEST


Szanowni Państwo,

Myślę, że te kursy mogą być bardzo przydatne także dla bibliotek kościelnych. Zachęcam do zapisywania się i nauki. Być może dzięki temu rozwinie się też nasza współpraca przy tworzeniu Księgozbioru Wirtualnego Federacji FIDES. Oczywiście zachęcam do tworzenia kolejnych publikacji. Natomiast osoby przeszkolone mogłyby potem same dodawać publikacje do naszej biblioteki cyfrowej.

Szczęść Boże!
ks. Jerzy Witczak


----- Original Message ----- 
From: Bogna Wróż 
Sent: Thursday, October 04, 2012 2:45 PM
Subject: Kursy e-learningowe Federacji Bibliotek Cyfrowych


Szanowni Państwo


Chcielibyśmy Państwa zaprosić do zapoznania się z bezpłatnym kursem e-learningowym "Współpraca z Europeaną" oferowanym w ramach zasobów portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Kurs jest skierowany przede wszystkim do małych bibliotek cyfrowych pragnących promować swoje zasoby i wdrożyć je do szerszego obiegu, niż tylko ich własne strony internetowe. Kurs ten może być również ciekawym źródłem wiedzy dla studentów kierunków takich jak bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, może stać się elementem pomocniczym w nauce i programie zajęć. 

Zakłada się, że uczestnicy kursu posiadają wiedzę niezbędną do tworzenia i zarządzania bibliotekami cyfrowymi oraz związane z tym umiejętności techniczne, a także z zakresu zarządzania informacją.  Każdy kto spełnia te wymagania może w pełni skorzystać z przygotowanych przez nas materiałów.

Kurs składa się z 14 modułów pogrupowanych w 2 tematach, każdy z tematów zakończony jest testem, pozwalającym uczestnikom sprawdzić zdobytą wiedzę. Pierwszy temat wprowadza użytkownika w ogólną tematykę i ideę Europeany, a także opisuje część powiązanych z nią projektów w materiałach dodatkowych. Drugi temat opisuje bardziej techniczne aspekty współpracy z tym portalem, schemat metadanych Europeany (ESE i EDM) oraz pojęcie agregacji metadanych.

Uczestnicy mogą wybrać dowolny z udostępnionych dotychczas tematów, zapoznać się z materiałem i przystąpić do testu weryfikującego zdobytą wiedzę. Kurs zostanie udostępniony na początku października i będzie dostępny dla zapisanych użytkowników przez 3 miesiące. Po ukończeniu kursu i rozwiązaniu obu quizów sprawdzających wiedzę, użytkownik będzie mógł otrzymać zaświadczenie o jego ukończeniu. 

Oprócz ww. kursu, od października 2012, przez kolejne 3 miesiące, znów dostępny będzie darmowy kurs "Repozytoria cyfrowe dla małych instytucji kultury" oferowany także w ramach zasobów portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych. Do uczestnictwa w tym kursie oczywiście również Państwa serdecznie zapraszamy. Poza wiedzą dotyczącą obchodzenia się z obiektami dziedzictwa kulturowego przy digitalizacji, uczestnicy kursu powinni posiadać wyłącznie umiejętność podstawowej obsługi komputera i wiedzę na temat Internetu.

Więcej informacji na temat tego w jaki sposób się zapisać na kursy można znaleźć w serwisie Federacji Bibliotek Cyfrowych pod adresem: http://fbc.pionier.net.pl/elearning/.

pozdrawiam
Bogna Wróż
bognaw w man.poznan.pl
  
Zespół Bibliotek cyfrowych PCSS, http://dl.psnc.pl

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
ul. Dąbrowskiego 79a, 60-529 Poznań

tel: +48 61 858 21 80
fax: +48 61 858 21 51
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  <http://fidkar.fides.org.pl/pipermail/fides-lista/attachments/20121011/1b8882a0/attachment.html>


Więcej informacji o liście Fides-lista