[FIDES] Wspólny katalog - zaproszenie

Jerzy Witczak witczak w pwt.wroc.pl
Nie, 23 Lis 2014, 22:57:06 CET


Szanowni i Drodzy Państwo, szczególnie Dyrektorzy i Kierownicy bibliotek FIDES,

Już prawie od pół roku funkcjonuje centralny katalog bibliotek FIDES w systemie Koha: http://katalog.fides.org.pl 

Każdy może się przekonać, o ile w porównaniu do MAK-a poprawiła się w nim jakość wyszukiwania i prezentacji wyników, obsługa czytelników, a przede wszystkim jakość samych opisów, które w większości zostały wymienione na pochodzące z centralnego katalogu NUKAT. Dzięki współpracy z NUKAT informacja o zbiorach trafia też do centralnego katalogu, a biblioteki uczestniczące wprowadzają do niego nowe opisy i mają możliwość poprawiania znalezionych usterek. Raz wykonana praca nie musi być powielana i służy wszystkim bibliotekom.

Swoje katalogi z MAK-a przeniosły do wspólnego katalogu na razie trzy biblioteki: PWT we Wrocławiu (59 tys. opisów z 91 tys. udało się powiązać z katalogiem NUKAT), Księży Misjonarzy w Krakowie (34 tys. opisów w NUKAT) i Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu, której katalog był prowadzony jeszcze w formacie MARC BN (31,8 tys. opisów wymienionych na NUKAT). Następne trzy biblioteki mają już ustalone terminy włączenia do wspólnego katalogu. Katalog działa, wiemy, jak go obsługiwać i jakie są koszty, opracowane są procedury. Obsługę informatyczną o. Janusza Kaczmarka mamy zapewnioną na najbliższe trzy lata. 

A zatem zapraszam kolejne biblioteki do włączenia się do tego wspólnego projektu, który jest dziełem całej Federacji FIDES. Po roku od pierwszego spotkania w Krakowie, w którym uczestniczyło tylko niewiele bibliotek, proszę o ponowne przemyślenie przyszłości Waszych katalogów. Wybraliśmy rozwiązanie optymalne i nie należy się spodziewać, by federacja zaproponowała jakiś inny program, który miałby zastąpić MAK-a. Proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny. Chętnie odpowiem na Państwa pytania.

Pozdrawiam serdecznie. Szczęść Boże!

ks. Jerzy Witczak

_________________________________

ks. dr Jerzy Witczak
dyrektor Biblioteki PWT i MWSD
administrator sieci komputerowej
e-mail: witczak w pwt.wroc.pl
tel. 713 214 171 w. 50, kom. +48 605 628 970
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
Pl. Katedralny 14, 50-329 WROCŁAW
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  <http://fidkar.fides.org.pl/pipermail/fides-lista/attachments/20141123/855bf4bd/attachment.html>


Więcej informacji o liście Fides-lista