[FIDES] Nowa książka ks. bp. A. Siemieniewskiego

Jerzy Witczak witczak w pwt.wroc.pl
Pią, 12 Wrz 2014, 15:06:01 CEST


Czyste i stałe źródło życia duchowegoDrodzy Państwo,
Nie reklamujemy zwykłych książek. Ale ta została napisana przez naszego biskupa – Opiekuna z ramienia Episkopatu. A zatem polecamy! 
ks. Jerzy Witczak


   Email nie wyświetla się poprawnie? Otwórz go w przeglądarce
   


   Czyste i stałe źródło życia duchowego.
   Biblijne podstawy duchowości chrześcijańskiej

   „Źródło czyste i stałe życia duchowego” – tak ojcowie II Soboru Watykańskiego nazwali Pismo Święte (KO 21). W jaki sposób tekst spisany przed tysiącami lat może stać się żywym źródłem? Czy to możliwe, aby księgi niezmienione od tak wielu wieków generowały nieustannie wciąż nowe duchowe doświadczenia i zaskakujące świeżością przejawy katolickiej duchowości? Aby odpowiedzieć na te pytania, spróbujemy najpierw ukazać je na tle tego, czym jest najgłębsza istota historii duchowości chrześcijańskiej.
   Ten sam przecież jest od początku istnienia chrześcijaństwa do dziś tekst Pisma Świętego. Ta sama jest Eucharystia sprawowana na mocy polecenia: „to czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22, 19). Ten sam jest „chrzest na odpuszczenie grzechów” (Dz 2, 38). Ta sama jest posługa apostolska trwająca w przekazywaniu wiary i służby biskupów z pokolenia na pokolenie. Biblia, sakrament, struktura Kościoła, dogmatyczna natura chrześcijańskiej wiary: wymienione elementy, choć zmienne co do szaty językowej czy kulturowej otoczki, pozostają jednak co do swej istoty zawsze takie same (łac. semper idem).
   Ale na historię duchowości składa się nie tylko to, co trwa bez zmian przez wszystkie wieki Kościoła. Są w niej obecne także elementy nieoczekiwane, zmienne i nieprzewidywalne, właściwe charyzmatycznym ruchom i wspólnotom oraz osobistym natchnieniom Ducha Świętego: „Duch wieje tam, gdzie chce” („Spiritus flat ubi vult”) i „nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża: tak jest z każdym, który narodził się z Ducha” (por. J 3, 8). W każdej epoce i w każdym wieku zarówno aspekt stabilnej niezmienności, jak i aspekt zaskakującej nowości są konieczne do pełni prawdziwie katolickiego przeżywania spotkania z Bogiem, a więc duchowości.
   Ze Wstępu Autor:
   Bp Andrzej Siemieniewski

   Cena: 25,00 zł 
   format 145×205 mm, ss. 192 
   oprawa twarda
   Seria Bibliotheca Biblica

   Zamów
   


   Copyright (C) 2014 Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna All rights reserved.
   Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna 

   pl. Katedralny 19
   Wrocław 50-329 
   Poland

    
 

---
Ta wiadomość e-mail jest wolna od wirusów i złośliwego oprogramowania, ponieważ ochrona avast! Antivirus jest aktywna.
http://www.avast.com
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL: <http://fidkar.fides.org.pl/pipermail/fides-lista/attachments/20140912/aa576ed7/attachment.html>


Więcej informacji o liście Fides-lista